Ontdek DeltionNieuws‘Wensen zonder grenzen’ bij bijeenkomst over werken in de kinderopvang
‘Wensen zonder grenzen’ bij bijeenkomst over werken in de kinderopvang
31 januari 2023 13:25Nieuws
‘Wensen zonder grenzen’. Dat was het vertrekpunt bij een bijeenkomst op dinsdag 24 januari over het oplossen van personeelstekorten in de kinderopvang. Ongeveer veertig HR-medewerkers en directeuren van kinderopvangorganisaties kwamen naar OBS De Springplank om informatie op te halen en samen te brainstormen. De bijeenkomst vond plaats op initiatief van Deltion College,Landstede en Werkgeversservicepunt Regio Zwolle, in samenwerking met de sectortafel Kind & Educatie.
Kinderopvangorganisaties hebben moeite met het vinden van medewerkers met de juiste diploma’s. Het personeelstekort dreigt de komende jaren nog groter te worden. Accountmanager Margreet Dijkstra: “Alle betrokken partners van de overheid, onderwijs en het bedrijfsleven vinden dat we samen de uitdaging moeten aangaan. Daarom hebben we deze bijeenkomst georganiseerd. Samen met de werkgevers kijken we hoe we de kinderopvang in Regio Zwolle kunnen ondersteunen bij het vinden van medewerkers.”
De bijeenkomst werd geopend door Ingrid Lammerse, voorzitter van het College van Bestuur van Hogeschool KPZ en kartrekker van de Sectortafel Kind & Educatie. Vervolgens gaf arbeidsmarktadviseur Vera Koning van het UWV uitleg over de krapte op de arbeidsmarkt. “De komende jaren gaan veel mensen met pensioen. Ook stromen er in verhouding minder jonge mensen in op de arbeidsmarkt.” Koning benoemde ook dat veel mensen nodig zijn voor bijvoorbeeld de energietransitie en de woningbouwopgave. “We zien dan ook dat het aantal mensen dat in Regio Zwolle een WW-uitkering krijgt, de afgelopen jaren sterk afgenomen is.”
Goede kinderopvang als randvoorwaarde
Koning liet zien dat ook in Regio Zwolle meer vacatures zijn dan kandidaten voor het werk in de kinderopvang. “Maar goede kinderopvang is juist een randvoorwaarde om te kunnen werken in bijvoorbeeld de ouderenzorg en techniek. Daar moeten we dus echt op inzetten.”
Arbeidsmarktadviseur Hélène Arons van Kinderopvang werkt! kreeg vervolgens de microfoon. “Personeelstekort staat bij ons op de agenda. We zijn op zoek naar innovatieve oplossingen, omdat we richting 2030 ongeveer 50.000 vacatures in de kinderopvang in Nederland zullen hebben.”
Als laatste sprekers informeerden Anke van Vliet (Landstede), Margreet Dijkstra (Deltion) en Anne Looijenga (KPZ) de geïnteresseerden over de verschillende opleidingen in het mbo en hbo. Mensen die graag willen gaan werken in de kinderopvang, kunnen bijvoorbeeld de reguliere BBL-opleidingen Pedagogisch Medewerker of Gespecialiseerd Pedagogisch Medewerker volgen. Werkgevers kunnen met de Subsidie Praktijkleren in de Derde Leerweg een tegemoetkoming in de kosten krijgen. Ook benoemde Dijkstra onder andere de EVC-Procedure Startbekwame Pedagogisch Medewerker Kinderopvang. “We hebben verschillende scholingsprogramma’s op de plank liggen en we kunnen maatwerk bieden. Laat weten wat jullie nodig hebben”, zei Van Vliet tegen de werkgevers.
De bijeenkomst werd afgesloten met groepsgesprekken, waarbij ideeën uitgewisseld werden hoe het personeelstekort aangepakt kan worden. Iris Jansen van het Expertisecentrum EVC van het Deltion College was een van de gespreksleiders. “De gesprekken waren goed. We beseffen dat we stappen in de goede richting kunnen zetten als we in de regio beter samenwerken.”
Accountmanager Margreet Dijkstra kijkt tevreden terug op de bijeenkomst. “We zien allemaal de noodzaak in om grenzen te verleggen. We gaan nu bespreken welke wensen op tafel zijn gekomen en waar we daadwerkelijk samen acties op kunnen gaan zetten om de tekorten aan te pakken. Er komt in ieder geval een denktank met mensen die verder willen brainstormen en ideeën uitwisselen.” Wil jij ook graag meepraten in de denktank? Stuur dan een e-mail naar Margreet Dijkstra via mdijkstra@deltion.nl.